Troska o ziemię, aby dbać o życie: opór kobiet wiejskich w Palestynie

26 Kwi

Troska o ziemię, aby dbać o życie: opór kobiet wiejskich w Palestynie

Praca chłopskich palestyńskich kobiet jako aktywizm przeciwko syjonistycznej polityce jest rewolucyjnym aktem życia i kultury.

Oczy Karemeha Ahmada rozświetlają się, gdy opowiada o swojej spółdzielni rolniczej, życzeniu spełnionym od pierwszej Intifady. Kiedy śpiewa z modlitwami, które ożywiają pokój, przygotowuje pszenicę do kuskusu i pakuje świeżo przygotowany za’atar w plastikowe ugięcia, które zajmą następnego dnia na rynek. Jakby to był starożytny teatr, półkole utworzone wokół niego oznacza podziw, który budzi. Możesz oddychać świeżym powietrzem Morza Śródziemnego. Nikt nie powiedziałby, że jesteśmy w ruchliwej okolicy.

Ahmad mieszka w Dayr al-Sudan, 50 kilometrów od Ramallah. Oficjalnie założył spółdzielnię w 2007 roku, choć działalność rozpoczęła się pięć lat temu. Przyznaje, że nie było to łatwe, ponieważ nie tylko chodziło o zebranie grupy kobiet, ale także na wpływ społeczeństwa i siebie na znaczenie niezależności i pracy nad ziemią jako częścią palestyńskiej tożsamości. „To był akt rewolucyjny, zmieniliśmy społeczeństwo stąd. Spotykamy się, aby utrzymać życie i kulturę przy życiu.”

Podobnie jak wiele kobiet podczas Pierwszej Intifady, Ahmad musiała sama zadbać o całą masę rodzinną, ponieważ jej mąż został uwięziony, a następnie zabity. W ten sposób rolnik zaczyna myśleć o sposobach oprzeć się okupacji, jak jej przodkowie zrobili od czasów Imperium Osmańskiego. Na początku warunki były bardzo niepewne i często zdarzało się, że żołnierze izraelskiej armii zajmowali kilka pomieszczeń w swoim domu, który służył również jako biuro. Ale teraz spółdzielnia zapewnia zasoby i środki do życia dla kobiet, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę rodzinną. W rzeczywistości, Ahmad i jego towarzysze są odniesienia i inspiracji w całym regionie, praktykując to, co jest znane jako palestyński sumud, pojęcie, które przełożyło się jako wytrwałość w obliczu izraelskiej polityki, związane z codziennymi walkami kobiet w celu utrzymania życia ich rodzin i społeczności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *