Rolnictwo mokre może być rozwiązaniem dla upraw w ekstremalnych warunkach klimatycznych

26 Kwi

Rolnictwo mokre może być rozwiązaniem dla upraw w ekstremalnych warunkach klimatycznych

W ramach projektu hodowli na mokro w Cambridgeshire testuje rośliny, które rozwijają się w bardziej ekstremalnym klimacie, takie jak mech sphagnum i trąk.

Ścieżka pełna rowków przez ciągniki i ciężarówki przechodzi przez Fens w Cambridgeshire, płaski i rozległy krajobraz, w którym drzewa są wyjątkiem, a nie regułą, a rowy zamiast żywopłotów dzielą pola. Jest to stodoła w Anglii, ogromny region produkcji żywności, gdzie bogata, ciemna gleba odżywia ziemniaki, marchew, buraki cukrowe i pszenicę.

Wśród tych intensywnych gruntów rolnych jest kilka pasów gołej czarnej ziemi, które są częścią unikalnego testu wprowadzenia paludikultury, czyli mokrego rolnictwa, do Wielkiej Brytanii. Projekt Wodociągów testuje nowe uprawy, które mogłyby dostosować się do przyszłego klimatu w Wielkiej Brytanii, kiedy oczekuje się, że wydarzenia klimatyczne będą bardziej ekstremalne, a deszcz nadchodzi w postaci powodzi. Wykorzystując rośliny, które rozwijają się na nasyconych glebach, proponuje się, aby pokazać komercyjne korzyści z ponownego zwilżania tych torfowisk, procesu, który będzie również blokować węgiel w glebie.

Teren testowy obejmuje tylko pięć hektarów (12 akrów), a dotacja Village Zip Code Lottery umożliwiła realizację projektu.

Lorna Parker, dyrektor renowacji dla projektu Great Fen, 100-letni plan ponownego zamoczenia 3700 hektarów torfu w Cambridgeshire i jeden z największych projektów restauracyjnych tego typu w Europie, ma nadzieję, że test Wodociągów będzie inspirujący dla lokalnych rolników i producentów żywności. „To, co tutaj robimy, to próba pokazania potencjalnych upraw, które mogłyby tolerować wysoki poziom wód gruntowych”, mówi.

10 nasypów, które tworzą witrynę, zatopiło około 2 stóp, a pół tuzina wolontariuszy Natural England and Wildlife Trust w Bedfordshire, Cambridgeshire i Northamptonshire (WTBCN) prowadzi wyczerpującą pracę sadzenia ponad 200 000 wtyczek. . Po zakończeniu każdego opakowania woda bogata w osady i składniki odżywcze może płynąć z basenu ustalającego.

Pierwsze dwie działki zawierają trzcinę, solidną roślinę macierzystą, która może być używana jako pasza zwierzęca, paliwo i materiały budowlane, takie jak płyty pilśniowe i izolacja wydrążona ściany. Potem przychodzi wspólna rzesza, która już rośnie w obfitości wzdłuż marginesów pola. Jest to kolejna palna uprawa, która służy również do pakowania, podczas gdy jej sok można przekształcić w kanapkę o smaku podobnym do popcornu.

Wolontariusze pracują szybko. Helen Bailey z WTCBN mówi, że opracowali umiejętną metodę, która na zmianę zbiera łodygi cienkich roślin i umieszcza je na podartej ziemi, zanim kolega je podniesie.

Słodka trawa mana, zachodni odpowiednik dzikiego ryżu, zajmuje kolejne dwie działki. Do połowy ubiegłego wieku zbierano go na wolności w całej Europie kontynentalnej, choć nigdy nie rozwijał się jako uprawa komercyjna. Mielone, może być stosowany do owsianki.

Te nowe uprawy będą również filtrować wodę, aż dotrze do dwóch ostatnich nasypów, obsadzonych wielokrotnie nagradzaną uprawą, mchem sphagnum. Słynący ze swoich właściwości leczniczych i chłonności (był używany jako opatrunek na rany w pierwszej wojnie światowej), dziś jest reklamowany jako naturalna powłoka na pieluchy, chociaż firmy nie były w stanie zrealizować pomysłu, ponieważ kolekcja sphagnum natury jest niepraktyczna i w wielu przypadkach nielegalna.

Praca z tym, co Parker nazywa „guru sphagnum”, może się zmienić. „Zmiana poziomu wody zmienia cały mikroklimat w okolicy”, wyjaśnia. Każdego ranka nad nasypami unosi się mgła zwana ukrytymi opadami, zmieniając temperaturę gleby i pozwalając na rozwój mchu sphagnum.

Mech jest również kochany przez miłośników storczyków, którzy używają go do uprawy swoich roślin. Obecnie jest importowany z Chin i Nowej Zelandii i pochodzi z tysiącami mil lotniczych, dzięki czemu komercyjna uprawa krajowa jest jeszcze bardziej pożądana.

Istnieją również dwa łóżka dla nowych upraw, gatunków terenów podmokłych, takich jak mięta wodna, które mogą być używane do owijania sera, i królowa łąki, która była kiedyś popularnym smakiem dla ginu. „Możesz uprawiać produkt niszowy z naprawdę wysokiej wartości owego wykorzystania”, mówi Parker. Skosztować będzie również dziki seler i jagody.

Badanie skupia Wildlife Trust BCN, ekspertów w dziedzinie rolnictwa mokrego na University of East London i Uk Centre for Ecology and Hydrology, które bada wpływ wysokiego poziomu wody na sekwestrację dwutlenku węgla.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *