ONZ: Świat „podwaja” paliwa kopalne pomimo kryzysu klimatycznego

26 Kwi

ONZ: Świat „podwaja” paliwa kopalne pomimo kryzysu klimatycznego

Rządy na świecie „podwajają” paliwa kopalne pomimo pilnej potrzeby ograniczenia emisji dwutlenku węgla, aby poradzić sobie z kryzysem klimatycznym, zgodnie ze sprawozdaniem ONZ i jej partnerów.

Naukowcy twierdzą, że produkcja węgla, ropy naftowej i gazu musi spaść o 6% rocznie do 2030 r., aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej celu 1,5oC uzgodnionego w porozumieniu paryskim i uniknąć „poważnych zmian klimatycznych”. Ale narody planują wzrost produkcji o 2% rocznie, a kraje G-20 zapewniają o 50% więcej środków na odzyskiwanie coronavirus do paliw kopalnych niż na czystą energię.

Wpływ pandemii
Oczekuje się, że pandemia Covid-19 zmniejszy produkcję do 2020 r. o 7%, czytamy w raporcie, ale to ledwo zmienia całkowitą oczekiwaną produkcję do 2030 r. Kraje są na dobrej drodze do wyprodukowania ponad dwukrotnie większej ilości paliw kopalnych, które do tego dnia stanowią limit 1,5C.

Wyzwanie, jakim jest celowe ograniczenie produkcji paliw kopalnych każdego roku w ilościach podobnych do tych, które nałożono na zamknięcie globalnej pandemii, jest ogromne. Jednak kontrolowana redukcja może pomóc w naprawieniu globalnych szkód gospodarczych poprzez stworzenie wielu nowych miejsc pracy w zakresie czystej energii, twierdzą naukowcy.

„Spadek cen ropy naftowej spowodowany tegoroczną pandemią po raz kolejny pokazał podatność wielu regionów i społeczności, które zależą od paliw kopalnych”, powiedziała Ivetta Gerasimchuk z Międzynarodowego Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i główny autor raportu.

„Niestety, do 2020 r. wiele rządów podwoiło zaangażowanie w paliwa kopalne. Zamiast rządów niech te projekty paliw kopalnych umierają, są wskrzeszone od śmierci, to rodzaj energii zombie.”

Inger Andersen, dyrektor programu ochrony środowiska ONZ (Unep), powiedział: „Ponieważ rządy wstrzykują biliony do swoich gospodarek, znajdujemy się w krytycznym momencie, w którym decyzje mogą jeszcze bardziej blokować systemy energii paliw kopalnych lub uczynić transformację bezpieczniejszą przyszłością. Tegoroczne niszczycielskie pożary, powodzie i susze są potężnym przypomnieniem, dlaczego musimy odnieść sukces.”

Przyszłość produkcji paliw kopalnych
„Badania są bardzo jasne, że mamy do czynienia z poważnymi zakłóceniami klimatu, jeśli kraje nadal produkują paliwa kopalne na obecnym poziomie, a znacznie gorzej z planowanych podwyżek”, powiedział Michael Lazarus z Stockholm Institute for the Environment, inny z autorów raportu.

Raport Production Gap mówi, że rządy G20 zobowiązały się ponad 230 miliardów dolarów (173 miliardów dolarów) w Covid-19 związanych z funduszy na produkcję i zużycie paliw kopalnych do tej pory, znacznie więcej niż 150 miliardów dolarów na czystą energię. Stwierdził jednak, że w latach 2020–2030 światowa produkcja węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego musi spaść odpowiednio o 11%, 4% i 3% rocznie, aby osiągnąć cel 1,5oC.

Ocena przyszłej produkcji paliw kopalnych opiera się na ostatnio opublikowanych planach energetycznych ośmiu kluczowych krajów, które produkują 60% światowych paliw kopalnych: Australii, Kanadzie, Chinach, Indiach, Indonezji, Norwegii, Rosji i Stanach Zjednoczonych.

W sprawozdaniu przedstawiono również, w jaki sposób decydenci polityczni mogą zainicjować stopniowy spadek produkcji, w tym zniesienie dopłat do paliw kopalnych i wsparcie dla dotkniętych społeczności w celu zdobycia nowych miejsc pracy.

Taniec miliardów
„To kwestia uznania, że paliwa kopalne nie są już potęgą gospodarczą, którą kiedyś były, i myślę, że zaczynamy widzieć, że tak się stało”, powiedział Lazarus. Mary Robinson, prezes The Elders i były wysłannik ONZ do spraw klimatu, powiedziała: „Współpracując, rządy, przedsiębiorstwa i inwestorzy mogą przeprowadzić zarządzany spadek w sposób, który minimalizuje zakłócenia i zapewnia sprawiedliwe przejście dla pracowników i społeczności”.

Niklas Hagelberg z Unep powiedział: „Rządy wstrzykują biliony dolarów do swoich gospodarek, to pieniądze pożyczone od przyszłych pokoleń. Jeśli nadal będziemy inwestować w paliwa kopalne, damy naszym dzieciom nie tylko planetę w najgorszym stanie, ale także zmarnowane pieniądze.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *