Musimy zdekarbonizować produkcję żywności, aby złagodzić zmiany klimatu

26 Kwi

Musimy zdekarbonizować produkcję żywności, aby złagodzić zmiany klimatu

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota i University of Oxford pokazuje, że jeśli globalny system produkcji żywności pozostanie na obecnej ścieżce wzrostu, do 2100 roku wyprodukuje prawie 1,4 biliona ton gazów cieplarnianych. – co czyni go jednym z największych emitentów CO2 napędzacymi zmiany klimatu.

Nacisk na produkcję żywności jest ważny. W końcu samo rolnictwo odpowiada za jedną trzecią światowych emisji, a jego skutki mogą jeszcze wzrosnąć w nadchodzących dziesięcioleciach. To nie przypadek, że Michael Clark, główny autor nowego badania, wyjaśnia: „Nasze badania podkreślają znaczenie redukcji emisji z globalnego systemu żywnościowego.”

W rzeczywistości stosowanie nawozów, metanu uwalnianego przez zwierzęta gospodarskie i masowych odpadów spożywczych przyczynia się do ogromnego śladu węglowego produkcji żywności. Ponieważ grunty są zarówno źródłem, jak i pochłanianiem CO2, pozyskiwanie gruntów pod nowe grunty rolne wraz z wylesianiem generuje szkodliwe emisje, co odpowiada około 26% całkowitej wartości globalnej. Zagraża to celom określonym w porozumieniu paryskim, które ma na celu ograniczenie wzrostu temperatury na świecie do 1,5oC do połowy tego stulecia i do 2oC do końca tego stulecia.

Clark wyniki są otrzeźwiający oceny, zwłaszcza, że wiele nacisk położono na stopniowe wycofywanie paliw kopalnych jako klucz do zmniejszenia globalnego ocieplenia, zadanie, które okazało się niezwykle trudne, nie tylko ze względu na sposób ludzkiej cywilizacji zaawansowane, ale także ze względu na względną wygodę i gęstość energii, która pozostaje niezrównana w porównaniu do większości energii odnawialnej. Jednocześnie decyzja Ameryki o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego na początku tego miesiąca ma skomplikowane rzeczy: jest obecnie jednym z największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych, który nie podlega ograniczeniom klimatycznym.

Mimo to decyzja Waszyngtonu ma poważny skutek uboczny: przenosi ona więcej obowiązków z państw krajowych w celu zwalczania zmian klimatycznych na globalne przedsiębiorstwa. Ponieważ rządy na całym świecie okazują się niewiarygodnymi partnerami w walce, sektor prywatny może teraz stać się liderem w dziedzinie łagodzenia zmiany klimatu w czasie, gdy konsumenci są coraz bardziej asertywni w domaganiu się zrównoważonych podejść i produktów.

Decyzja Ameryki o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego skomplikowała globalne wysiłki na rzecz osiągnięcia znacznej dekarbonizacji, co oznacza, że, jak to jest, jeden z największych na świecie emitentów gazów cieplarnianych nie będzie podlegał globalnym środkom łagodzenia zmiany klimatu.

W świetle ustaleń z badania zachęcające jest to, że zmiana ta ma miejsce również w przemyśle spożywczym, gdzie kilku gigantów branżowych rozpoczęło inicjatywy mające na celu zmniejszenie śladu węglowego i zminimalizowanie wpływu produkcji żywności na środowisko. Na przykład francuska firma spożywcze Danone wprowadziła pod koniec października wskaźnik „skorygowany o emisję dwutlenku węgla” na akcję. Środek, który jest uważane za pierwszy na świecie, ma na celu skalibrowanie kosztów finansowych emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości, aby lepiej zrozumieć ogólny wpływ firmy na środowisko.

Ruch francuskiego giganta spożywczego przychodzi, gdy ma nadzieję przejść na „model biznesowy oparty na klimacie”, zgodnie z którym więcej jego produktów będzie certyfikowanych przez B Corp, a lokalne produkty zostaną podkreślone. W związku z tym Danone jest na dobrej drodze do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w nadchodzących latach, czego dowodem jest osiągnięcie neutralności węglowej w jednym ze swoich zakładów produkcji preparatów dla niemowląt w Irlandii, innym przemyśle.

Podczas gdy Danone może być pionierem tych zmian, inne firmy spożywcze również prowadzą własne inicjatywy. PepsiCo jest również w trakcie przechodzenia na bardziej zrównoważony model biznesowy, co odzwierciedla zrozumienie, że grupy spożywcze muszą przejąć inicjatywę i działać w sposób odpowiedzialny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *