Morze Ekwadoru jest grabione przez nielegalne chińskie łodzie rybackie

26 Kwi

Morze Ekwadoru jest grabione przez nielegalne chińskie łodzie rybackie

Wciągnik (urządzenie mechaniczne, składające się z wałka lub obracającego się cylindra, napędzanego przez maszynę, przymocowanego do cylindra za pomocą kabla, który służy do przeciągania przedmiotów) z chińskiego trawlera rybackiego piszczy, gdy wyciąga gigantyczną sieć z zimnego morza. Sieć jest wypełniona gigantyczną kałamarnicą Humboldta, wysysaną z Oceanu Spokojnego jak pustka. Zamrożone, a następnie zapakowane, tony tych gummy stworzeń morskich wkrótce udać się na rynki Azji, Stanów Zjednoczonych i Europy.

Handlarze są częścią chińskiej floty trawlerów dalekich wodnych, pirackiej kliki żeglarzy, którzy plądrują wybrzeże, bez prawa Ameryki Południowej, jednego z ich kluczowych gatunków. Kałamarnica znajduje się w centrum złożonego łańcucha pokarmowego, który łączy ekosystem morski.

Chińska flota ma historię rozmytych połowów. Dane na mapie Global Fishing Watch pokazują nielegalne połowy na Wyspach Galapagos, bardzo wrażliwym ekosystemie znanym z zróżnicowanego ekosystemu żółwi morskich, legwanów i pingwinów położonych u wybrzeży Ekwadoru. Kałamarnica nie jest regulowana na wodach międzynarodowych, z dala od wysp. Ale trawlery często przedostają się do wód rezerwatu Galapagos, a czasami przemierzają wyłączne strefy ekonomiczne kraju w celu nielegalnego chwytania.

I nie tylko kałamarnica wyciąga z oceanu Ekwadoru.

Chińscy rybacy przemysłowi stają się znani z nielegalnego połowu żółwi morskich i zagrożonych rekinów młotkowych. To się nazywa przypadkowe przechwytywanie. I ta flota staje się coraz bardziej ambitna, biegnąca wzdłuż wybrzeża Pacyfiku od Galapagos do Patagonii. Zagrożone gatunki i życie morskie, kluczowe dla utrzymania oceanicznych łańcuchów pokarmowych, nie mogą pozostać na uboczu.

„Jeśli przełowią kałamarnicę, centrum łańcucha pokarmowego, będzie to szkodliwe dla reszty systemu”, powiedział Felipe Vallejo, dyrektor wykonawczy Blue Balance, ekwadorskiej grupy ochrony i badań morskich.

„Wieloryby i orki jedzą tę kalmary. Jeśli wyjmujesz kałamarnica, cały system żywnościowy jest niezrównoważony.”

To recepta na załamanie środowiska w oceanach świata. Na przykład, jeśli rekiny zostaną usunięte z ekosystemu rafy, nastąpi nadmierny wzrost gąbki. Gąbka jest zwierzęciem, które odgrywa rolę w równowadze ekosystemu działającego jako system filtracji. Ale przerost może przytłoczyć rafę, skutecznie zniekształcając gospodarkę życia morskiego, która zależy od rafy.

Chińska flota, bez kontroli Pekinu, sieje spustoszenie, gdy prezydent USA-elekt Joe Biden obiecuje ostrzejszą linię w polityce ochrony środowiska. Według niektórych szacunków ekspertów w oceanach znajduje się dwa razy więcej statków rybackich niż powinno być, aby utrzymać równowagę zasobów rybnych. Kiedy te upragnione gatunki na chińskim wybrzeżu i w Japonii zaczęły spadać od lat 80., oznaczało to, że rosnąca grupa nielegalnych rybaków z Chin zaczęła szukać morskich stworzeń w najdalszych zakątkach oceanu, takich jak Afryka i zachodni Pacyfik.

Ale ostatnio oznaczało to Amerykę Południową. W 2018 r. wzdłuż wybrzeża Ameryki Południowej roiło się około 260 chińskich statków, według Circle of Environmental Policies (EPC), argentyńskiego morskiego organu kontrolującego ochronę przyrody. W 2020 r. EPC zarejestrowała 305 chińskich statków. Dopóki rządy i organizacje międzynarodowe nie podejmą zdecydowanych działań, oczekuje się, że wielkość floty wzrośnie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *