Alert: Palniki do drewna potrójne zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach

26 Kwi

Alert: Palniki do drewna potrójne zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach

Palniki drzewne potroić poziom szkodliwych cząstek zanieczyszczających wewnątrz domów i powinny być sprzedawane z ostrzeżeniem zdrowotnym, naukowcy twierdzą, którzy również radzą, że nie powinny być używane w pobliżu osób starszych lub dzieci.

Małe cząstki zalewają pomieszczenie, gdy drzwi palnika otwierają się, aby zatankować, zgodnie z badaniem. Ponadto ludzie, którzy niosą drewno opałowe dwa lub więcej razy w ciągu jednej nocy, są narażeni na skoki zanieczyszczeń dwa do czterech razy wyższe niż ci, którzy tankują raz lub nigdy.

Cząstki mogą przechodzić przez płuca do organizmu i były związane z szeroką gamą szkód zdrowotnych, zwłaszcza u młodych i starszych ludzi.

Badania przeprowadzono w 19 gospodarstwach domowych w Sheffield w ciągu miesiąca na początku 2020 roku. Palniki na drewno były wszystkie certyfikowane przez rząd modele jako „urządzenia wolne od dymu tytoniowego”, co oznacza, że produkują mniej dymu. Ale to i nowy standard EcoDesign, który będzie obowiązkowy do 2022 r., oceniają tylko zanieczyszczenie środowiska na zewnątrz.

Rząd stopniowo wycofuje sprzedaż mokrego drewna, które wytwarza więcej dymu, ale ludzie w studiu używali tylko suchego, utwardzonego drewna. Spalanie drewna i węgla w domach szacuje się, że powoduje prawie 40% drobnych zanieczyszczeń pyłami zewnętrznymi, ale nowe badania są jednymi z pierwszych, które analizują zanieczyszczenia w pomieszczeniach w rzeczywistych środowiskach. Prawie 16% ludzi w południowo-wschodniej Anglii korzysta z drewna opałowego, a 18% w Irlandii Północnej, według danych rządowych z 2016 roku, a około 175 000 palników na drewno jest sprzedawanych każdego roku.

„Nasze odkrycia są powodem do niepokoju”, powiedział Rohit Chakraborty z Uniwersytetu w Sheffield, który kierował badaniem. „Zaleca się, aby osoby żyjące z osobami szczególnie podatnymi na zanieczyszczenie powietrza, takimi jak dzieci, osoby starsze lub wrażliwe, unikało stosowania pieców opalanych drewnem. Jeśli ludzie chcą z nich korzystać, zalecamy zminimalizowanie czasu, w którym piec jest otwarty podczas zapłonu lub tankowania.”

Palniki do drewna powodują mniej zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń niż pożary otwarte. „Ale za każdym razem, gdy otwiera drzwi, zmniejsza piec na otwartym ogniu i cząstek stałych zalewa dom,” powiedział. Szczyty trwać godzinę lub dwie, aby rozproszyć. „Ale kiedy schodzi, ktoś otwiera drzwi ponownie zatankować i masz szczyt po szczycie,” Chakraborty powiedział. Niektóre palniki mają filtry, ale te tylko zmniejszyć zanieczyszczenie, które jest wentylowane na zewnątrz.

Niektórzy ludzie bez centralnego ogrzewania polegać na piecach opalanych drewnem do rozgrzewki, a Chakraborty nie prosić o zakaz. „Powinniśmy pozwolić ludziom decydować, ale przynajmniej powinni wiedzieć, co się dzieje i, oczywiście, nie używać go, jeśli nie jest to konieczne.”

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Atmosphere, przeanalizowano dane zebrane co kilka minut z monitorów zanieczyszczeń w domach ludzi i w sumie oceniono 260 zastosowań palników drzewnych. Wyniki wykazały, że palniki były zwykle oświetlone przez około cztery godziny na raz, a w tym okresie poziom szkodliwych cząstek w gospodarstwach domowych był trzy razy wyższy niż wtedy, gdy nie używano pieców.

Podczas tych czterech godzin średni poziom cząstek wzrósł między 27 a 195 mikrogramów na metr sześcienny powietrza. Limit Światowej Organizacji Zdrowia wynosi 25 g/m3 przez 24 godziny. „Epidemiolodzy coraz częściej uznają, że narażenie na wysoką intensywność [małych cząstek] w znacznie krótszych okresach czasu, godzin, a nie dni, jest związane z różnymi problemami zdrowotnymi”, napisali naukowcy.

Doszli do wniosku: „Zaleca się, aby nowym piecom mieszkalnym towarzyszyło ostrzeżenie zdrowotne w punkcie sprzedaży w celu wskazania zagrożeń dla zdrowia użytkowników.” Rządowe programy zatwierdzania powinny również oceniać zanieczyszczenie wewnętrzne, twierdzą naukowcy.

Zwiększone zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz i oparów kuchennych został oceniony jako przyczyny szczytów wewnętrznych. Cząstki są najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami w dymie drzewnym, ale zawierają również rakotwórcze substancje chemiczne, takie jak benzen i formaldehyd.

„Zamiast być postrzegane jako nieszkodliwe urządzenie, piece opalane drewnem powinny być uznane za potencjalnie szkodliwe”, powiedział James Heydon z University of Nottingham, który był częścią zespołu badawczego. „Większość naszych uczestników nie była tego świadoma i należy zrobić więcej, aby podnieść świadomość zagrożeń.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *